Akademik chce vystřídat Zemana, k Drahošovi se hlásí politici i sponzoři

„Zhruba před dvěma lety se začaly objevovat dotazy, jestli bych o kandidatuře neuvažoval. Tehdy mě to překvapilo, postupně jsem o tom začal přemýšlet a došel k tomu, že bych tuto výzvu měl brát vážně,“ popisuje Jiří Drahoš v rozhovoru vnější impuls k tomu, aby usiloval o to, stát se Zemanovým nástupcem v čele státu.

Drahoš, expert v oboru fyzikální chemie, od té doby dostal pro svou zvažovanou kandidaturu podporu od řady politiků napříč spektrem: od šéfa Starostů a nezávislých, od předsedy lidovců i od bývalého prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga. V rozhovoru pro Seznam Jiří Drahoš mluví i o konzultacích s lidmi z ČSSD, a to i přímo z okolí premiéra Bohuslava Sobotky.

Klíčové datum pro Jiřího Drahoše je pátek 24. března: V tento den předá po osmi letech v čele Akademie věd funkci své nástupkyni Evě Zažímalové, a tím si naplno rozváže ruce pro volební kampaň. Tehdy také hodlá představit svůj „prezidentský program“.

V rozhovoru pro Seznam mluví i o základní odlišnosti od Miloše Zemana, o svých vazbách na mimopražskou a nevědeckou společnost a také o způsobu financování volební kampaně. „Mám signály, že i lidé z byznysové sféry by byli ochotni uvažovat o takovémto typu podpory,“ říká.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/akademik-drahos-chce-vystridat-zemana-hlasi-se-k-nemu-politici-i-sponzori-27919