Jak bych řešil krizi

V prvé řadě bych chtěl zdůraznit, a říkám to opakovaně, že vůbec nejlepší by bylo, kdyby se problém vyřešil napřímo – tedy objasněním všech okolností, které vedly k této situaci. I proto bych si jako prezident oba hlavní aktéry – Bohuslava Sobotku a Andreje Babiše – pozval na Hrad dříve, než spor vygradoval do absurdních rozměrů. Právě v tom vidím důležitou roli prezidenta – iniciovat jednání znesvářených stran a společně hledat řešení dříve, než dojde ke krizi. Když už ale k takové krizi došlo, nechť vláda dovládne (byť v mírné obměně) do řádného termínu voleb. Pak mohou rozhodnout sami voliči.
Neztrácel bych čas předstíráním, že nevím, co se děje a jak to premiér myslí. Přijal bych jeho rezignaci a tím i demisi vlády, vyslechl si názory aktérů a pak se snažil hledat co možná nejrychlejší řešení – tedy jmenovat do voleb vládu tvořenou zástupci současných koaličních stran, ovšem bez předsedy ČSSD Sobotky, který demisi navrhl, i bez předsedy ANO, jehož kauzy pana premiéra k rozhodnutí podat demisi vedly.
Ani to se ovšem nestalo a máme tady další zvrat. Jelikož se pan prezident rozhodl pro poněkud svérázný výklad, že ohlášena byla pouze rezignace předsedy vlády, nikoli demise celé vlády, premiér v pátek oznámil, že navrhne jen odvolání ministra Babiše. Tím se podle mého soudu alespoň pro tuto chvíli vyčistí vzduch. Prezident by měl podle čl. 74 Ústavy ČR dotyčného člena vlády bez zbytečných odkladů odvolat. Nechci spekulovat, co se bude dít dál, nicméně bych byl spíše pozitivně překvapen, kdyby prezident nevyužil situace k dalším obstrukcím, ústava neústava. Co se však očekávat dá: hnutí ANO v případě odvolání ministra Babiše patrně jen těžko ve vládě setrvá.
Stále se mi zdá nejpodstatnější, jak prezident, političtí aktéři, média a nakonec i občané ve volbách posoudí příčinu současné krize, tj. argumenty, které vedou premiéra k odvolání ministra Babiše. Neznám detaily, pan premiér má jistě více informací. Musím ale jasně říci, že pokud by se mělo prokázat, že kterýkoli ministr doporučoval (svým) novinářům, jaké a kdy mají zveřejňovat články, už to samo by mělo v normálních poměrech vést k odchodu dotyčného, padni komu padni. Co se týče dalších důvodu – daně, Čapí hnízdo –, naše veřejnost by měla požadovat vyšetření všemi k tomu příslušnými orgány a vedle toho je nutno posoudit i politické a etické aspekty.