Technologie digitálního věku

Prudký rozvoj technologií

Snad každá historická doba byla v nějakém smyslu moderní. Tempo, jakým se proměňuje ta naše, je ale mimořádné. Nové technologie nahrazují ty dosavadní po několika málo letech. Úkolem prezidenta není referovat o každé perspektivní technologii nebo dokonce rozhodovat, která se má uplatnit a která ne. Měl by ale upozorňovat na důsledky, které s sebou nová technologická revoluce, doba Průmyslu 4.0, přináší.

Moderní společnosti a technologií se nemusíme bát

Ty nejdůležitější vidím ve společenské proměně, kterou nové technologie a jimi iniciované změny v našich životech vyvolávají. Charakter práce se posune dále směrem k řízení procesů prostřednictvím digitálních zařízení, mnohdy se oddělí pracovní úkoly od fyzické přítomnosti pracovníků. Čím více činností budou vykonávat stále dokonalejší stroje, jejichž výbava se bude blížit umělé inteligenci, tím méně v nich bude zapotřebí lidí. Proměny se ale není třeba bát. Vznikne společnost s jinou strukturou ekonomické aktivity, ale uplatnění nalezne každý, kdo bude chtít.

Nové obchodní modely budou vyžadovat ohromné množství práce

Lidé budou konstruovat stroje nových generací, tvořit pro ně zadání a dohlížet na jejich činnost, ale nové obchodní modely, nové platformy, sdílená ekonomika či hromadné investice zaměstnají další. Ohromné množství práce čeká také ve službách spojených s demografickou proměnou. Přibývající počet lidí, opouštějících z důvodu věku své pracoviště, přinese nové stoupající nároky. Část z nich bude předávat zkušenosti, část bude aktivně užívat volný čas a část bude potřebovat přímou péči – všechny tři skupiny budou stále početnější.

Investice v digitálním věku zaměstnají mnoho lidí

Dobře jsou změny současnosti vidět na žebříčku největších firem ve vyspělých zemích. Po mnoha gigantech se slehla zem a nováčci berou tempem svého růstu dech. Google nebo Facebook na první pohled nevytvářejí přímé materiální hodnoty. Prostředky, jimiž disponují, ale věnují ve stále větší míře na hledání nových cest v oborech, s nimiž zdánlivě nemají moc společného – v energetice, robotice, umělé inteligenci. Všechny tyto investice povedou k inovacím a dříve nebo později budou znamenat uplatnění pro mnoho dalších lidí.

Nejdůležitější „surovinou“ naší budoucnosti je tvořivost

Je nesmírně důležité jít těmto změnám aktivně naproti. Nejdůležitější „surovinou“ naší budoucnosti je tvořivost a největším ložiskem je systém jejího rozvíjení. Díky internetu dnes sdílíme online nápady lidí z druhého konce světa a můžeme na ně reagovat nápady svými. Čím méně překážek jim budou klást naše regulační schémata, tím lépe. Rizikem konkrétně pro naši zemi není to, že se za pár let změní poptávka po klasických automobilech, na jejichž výrobu je vázáno tolik pracovních míst, ale možnost, že se naše společnost neotevře novým trendům, nenasaje nové způsoby organizace práce ani samotné technologie. Věřím, že tomuto riziku dokážeme společně čelit.