Na semináři o lidských právech jsem přivítal režiséra Sencova

Praha 5.3.2020 – U příležitosti připomenutí šesti let od anexe Krymu Ruskem, uspořádal profesor Jiří Drahoš na půdě Senátu České republiky odborný seminář na téma dodržování lidských práv na Krymu. Při této příležitosti taktéž v Senátu přivítal ukrajinského režiséra a politického vězně Oleha Sencova, kterého ruský režim pět let neoprávněně věznil. Spolu s ním se o zkušenosti z života na okupovaném území podělili také zástupci Krymských Tatarů, kteří na území okupovaného Krymu žijí.

Jsem velmi rád, že se tohoto setkání zúčastnil také režisér Oleh Sencov, který nám podal svědectví, jaké to je být více než pět let politickým vězněm Kremlu jen proto, že se odvážil vyjádřit nesouhlas s anexí Krymu. Pokud nebudeme na porušování lidských práv upozorňovat, může se přístup nedemokratických režimů stát i pro nás akceptovanou normou,řekl ve své úvodní řeči senátor Jiří Drahoš a dodal:

Těší mě, že dva roky poté, co Senát vyzval Vladimira Putina, aby Oleha Sencova propustil z vězení, jsme zde mohli ukrajinského režiséra přivítat jako svobodného člověka a symbolicky ho tak podpořit v boji za práva jeho krymských spoluobčanů.